mąka

Warto mieć świadomość, że mąka ziemniaczana zaliczana jest do najpopularniejszych składników występujących w polskiej kuchni. Koniecznie należy zaznaczyć, że prócz tradycyjnego krochmalu, który jest używany od lat, doskonale zda egzamin jako zagęszczacz potraw w codziennych daniach.

Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną, w przypadku gdy zabrakłoby jej podczas gotowania?

Należy wiedzieć, że mąka ziemniaczana jest produktem zupełnie innym od cieszącej się coraz większą popularnością skrobi ziemniaczanej. Warto mieć świadomość, że pierwsza wytwarzana jest z gotowanych w całości ziemniaków, które następnie po ostygnięciu są mielone razem z mundurkiem. Ponadto mąkę ziemniaczaną od skrobi różni również konsystencja. Należy także zaznaczyć, że mąka ziemniaczana jest żółta, w zupełnie niczym nie przypomina białego pyłu. Z kolei zakres jej zastosowania jest zdecydowanie większy. Nie wszyscy mają świadomość, że właściwości mąki ziemniaczanej najbardziej doceniane są na Śląsku.

Mąka ziemniaczana jest podstawowym składnikiem tradycyjnych klusek śląskich, których galaretowata konsystencja i puchatość osiągane są przez gospodynie domowe dzięki omawianej mące ziemniaczanej. Produkt jest nieoceniony w bardzo lekkostrawnych dietach, które są bogatym źródłem magnezu, potasu czy błonnika. Mąka ziemniaczana doskonale zda egzamin u osób, które cierpią na celiakie. Rekomendowane jest posypanie nią mięsnego, tradycyjnego gulaszu.

naleśniki

Ponadto z roku na rok coraz większa liczba gospodyń domowych czy kobiet, które cenią zdrową kuchnię używa mąki ziemniaczanej, by przygotować budynie czy pozbawione konserwantów kisiele. Produkt doskonale zda także egzamin w zagęszczeniu domowych ciast takich, jak sernik czy biszkopt. Obecność mąki ziemniaczanej w kuchni jest w stanie uratować bardzo dużą liczbę potraw.

Co powinno się zrobić w przypadku, gdy gulasz będzie podchodził wodą i zabraknie mąki ziemniaczanej? Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem będzie zrobienie samemu mąki ziemniaczanej. Wystarczy bowiem w całości ugotować ziemniaki w mundurkach, a następnie poczekać aż lekko ostygną. Ostatnim etapem będzie przepuszczenie przez młynek.

Z siedemdziesięciu gram gotowanych ziemniaków uzyskać można jedną stołową łyżkę gotowej mąki. Warto wiedzieć, że na zastąpienie mąki ziemniaczanej są jeszcze prostsze sposoby. Nie tylko bardzo dobrym, ale również zdrowym rozwiązaniem w przypadku ciężkich sosów i zawiesistych gulaszów będzie kromka chleba razowego. Wystarczy ją pokroić, a następnie wrzucić do sosu. Z pewnością doda mu nie tylko gęstości, ale również wpłynie na uszlachetnienie smaku. Z kolei z braku alternatyw można sięgnąć po zwykłą mąkę pszenną czy tortową. Można zdecydować się również na mąkę orkiszową, ryżową czy skrobie kukurydzianą.

Czym najlepiej będzie zastąpić mąkę ziemniaczaną w przypadku domowych deserów?

czym zastąpić mąkę ziemniaczaną

Warto wiedzieć, że tradycyjne wypieki mogą być uszlachetnione łyżką gorzkiego kakao. Produkt nada nie tylko i wyłącznie odpowiedniego aromatu, ale również ciemnego koloru wypiekom. Z kolei do kremów czy słodkich dań wystarczy wykorzystać sypki budyń zakupiony w proszku. Należy także zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości gotowych produktów tego typu, jednym ze składników będzie omawiana mąka ziemniaczana.

Osobom, które mają w planach przyrządzenie domowego budyniu, jako alternatywy dla mąki ziemniaczanej rekomendowane jest wykorzystanie do tego celu żółtka z jaja kurzego. Ponadto nie wszyscy mają świadomość, że mąka ziemniaczana bez żadnego problemu może być zamieniona na skrobię. Może ona być bowiem pozyskana domowym sposobem tylko i wyłącznie wtedy, gdy pod ręką będą znajdowały się surowe ziemniaki.

Nie jest konieczne ich gotowanie, skrobia może być produktem ubocznym podczas przygotowywania placków ziemniaczanych. Należy również zaznaczyć, że rozdrobnione, a także starte lub surowe ziemniaki po odcedzeniu mogą zostawić bardzo charakterystyczną krochmalową maź. Zdecydowanie najczęściej wymienianym atutem wygenerowanego w ten sposób proszku jest brak smaku i bezwonność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here