Co to jest cokół i kiedy go stosować

Cokół stanowi nie tylko estetyczne wykończenie podłogi i ściany. To również element, który warto zastosować ze względów praktycznych. Sprawdź, jakie cokoły sprawdzają się najlepiej, z jakiego materiału powinny być wykonane i po co właściwie montuje się tego rodzaju łączenie podłogi ze ścianą. 

Czym jest cokół?

Cokół to niewielka listwa montowana do podłogi oraz ściany, dokładnie w miejscu, w którym te dwa elementy konstrukcji nieruchomości się ze sobą łączą. Okazuje się, że cokół stosuje się nie tylko w ramach estetycznego wykończenia, ale ten element stanowi przede wszystkim mechaniczną barierę przed uszkodzeniami ściany czy jej zabrudzeniu. Cokół świetnie sprawdza się jako ochrona podczas intensywnego użytkowania podłogi, ale również w czasie jej odkurzania czy mycia. Dzięki niewielkiej listwie ściana nie zostaje zniszczona w dolnej partii.

Jak wybrać odpowiedni cokół? 

Wybór cokołu powinien być dopasowany wedle indywidualnych preferencji inwestora, ale również stylu urządzonego wnętrza czy warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu. Producenci oferują naprawdę szeroki wybór, biorąc chociażby materiał wykonania, wysokość cokołu, kolor czy dodatkowe zdobienia. Pamiętaj, że wysoki cokół będzie optycznie zmniejszał wnętrze i sprawi, że pokój wyda się niższy. Te niewielkie cokoliki bardzo często są na tyle minimalistyczne, że wręcz niezauważalne w ramach elementów wykończeniowych, do tego mogą nie spełniać swojej funkcji w zakresie ochrony ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oddzielają wtedy strefę podłogi od ściany i stanowią kompletne dopełnienie. 

Uznaje się, że cokół powinien być jak najlepszej jakości, aby mógł służyć w czasie intensywnego użytkowania podłogi bez żadnych uszkodzeń. Najczęściej wybór pada na cokoły drewniane, ale wybierać można również te z płyty MDF czy metalowe. Nie zaleca się zaś cokołów ze styropianu. 

Cokół jako element dekoracyjny 

Cokół powinien być dopasowany ze względu na styl wykończenia danego wnętrza. Najczęściej dobiera się go kolorystycznie do rodzaju i wzoru podłogi, tonacji ściany albo stolarki drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach. Ogromną popularnością cieszą się tradycyjne i uniwersalne cokoły białe, które pasują do każdego stylu. 

Jeśli chcesz, aby cokoły stanowiły jednocześnie dekor wnętrza, wybierz listwy z dodatkowymi zdobieniami, na przykład w postaci frezów czy rzeźbień. W mieszkaniach w stylu nowoczesnym czy klasycznym dobrym wyborem będą te klasyczne, gładkie i minimalistyczne cokoły, ale już w pomieszczeniach w stylu retro czy glamour można nieco zaszaleć i traktować cokoły jako doskonały motyw dekoracyjny. 

Jedno jest pewne, cokoły należy stosować zawsze, ponieważ pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, ochronną w ramach zabezpieczania ściany. Są też swoistym wykończeniem i oddzieleniem strefy podłogowej od ściennej. Cokoły powinny być montowane bez względu na pomieszczenie czy materiał zastosowany na podłodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here