Akcesoria do klatki dla chomika dżungarskiego

Chomik jest idealnym gryzoniem, jeśli Twoje dziecko marzy o pierwszym zwierzęciu. Pamiętaj jednak, że nie jest to zabawka, ale żywe stworzenie i należy zapewnić mu najlepsze warunki bytowania. Przed zakupem chomika wybierzcie nie tylko dobrą klatkę, która będzie stanowić dom dla nowego lokatora, ale również dodatkowe akcesoria, dzięki którym opieka nad gryzoniem i jego funkcjonowanie będzie przebiegać w należytym komforcie. 

Jaka klatka dla chomika sprawdzi się najlepiej?

Chomik dżungarski to najczęściej wybierany gatunek gryzonia, który można bez problemu hodować w warunkach domowych. Zwierzę powinno mieć jednak zapewnioną odpowiednią klatkę najlepszej jakości. Co brać pod uwagę przy jej wyborze?

Przede wszystkim sprawdź rozmiar klatki dla chomika. Jej podstawa nie powinna być mniejsza niż 60x40cm, dzięki czemu gryzoń będzie czuł się w niej swobodnie, a do klatki zmieszczą się niezbędne akcesoria. 

Zwracaj też uwagę na wysokość klatki. Nie zaleca się kupowania tych piętrowych, ponieważ upadek z wyższych partii klatki może skończyć się dla delikatnego chomika tragicznie. Wszelkie akcesoria do jego zabawy i aktywności lepiej rozplanować na parterze. Dobrze jednak, aby klatki dla chomika były na tyle wysokie, aby bez kłopotu zmieścił się tam kołowrotek. 

Patrz na materiał, z jakiego wykonana jest klatka. Chomik to gryzoń i lubi podgryzać wystające elementy. Klatka nie powinna zawierać tych zbyt małych czy za ostrych, którymi zwierzak mógłby zrobić sobie krzywdę. Ponieważ ściany klatki najczęściej wykonane są z metalowych rusztowań, warto sprawdzić, czy farba, którą zostały pomalowane, nie jest toksyczna, aby nie doszło do zatrucia gryzonia. Podstawa klatki nie powinna też wchodzić w negatywną reakcję z odpadami i resztkami jedzenia. 

W jakie akcesoria wyposażyć klatkę dla chomika?

Wyprawka dla chomika nie jest zbyt droga i nie zawiera też dużo elementów, ale każdy z nich warto dobrze przemyśleć, ponieważ w klatce nie znajduje się dużo wolnej przestrzeni do ich umiejscowienia. 

Podstawą jest oczywiście miseczka na ziarno dla chomika, dobrze sprawdzają się również kolby, które zawiesza się na kratkach klatki. Obowiązkowym wyposażeniem jest również dozownik na wodę. Wszystkie tego rodzaju elementy bez problemu kupisz w sklepie zoologicznym, także tym online. Dobieraj akcesoria wedle rozmiaru klatki i wielkości samego gryzonia, że zwierzak mógł z nich wygodnie korzystać. 

Zaleca się, aby w domu chomika została zorganizowana strefa jego aktywności. Kołowrotek, drewniane elementy, jak miniaturowe konary, tunele czy huśtawki będą idealnym wyposażeniem. 

Zadbaj także o miejsce do spania dla chomika. To gryzoń, który uwielbia zakopywać się w trocinach (do nabycia także w sklepie zoologicznym), a odpoczynek najczęściej realizuje w miejscu zacisznym. Świetnie sprawdzają się drewniane mini domki, do których chowa się zwierzę. 

Pamiętaj, aby do klatki nie wsypywać gazet czy waty ani innych materiałów, które mógłby jeść chomik, a które wywołają jego problemy zdrowotne. Nabywaj tylko produkty dedykowane tym gryzoniom i regularnie je wymieniaj w razie takiej potrzeby. Klatka dla chomika powinna być sprzątana średnio raz w tygodniu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here