Jak w Poznaniu znaleźć dobrego okulistę

Szukanie dobrego okulisty w dużym mieście nie jest łatwym zadaniem – jeśli poprosimy znajomych o rekomendacje to w odpowiedzi możemy otrzymać . Z drugiej strony ciągłe korzystanie z usług jednego specjalisty (co dzieje się w na przykład mniejszych miejscowościach gdzie dostęp do profesjonalistów jest mniejszy, niż w miastach) to też nie zawsze najlepsze wyjście.

A czym się zajmuje okulista Poznań?

Tym samym, co okuliści w całej Polsce – leczeniem, diagnostyką oraz profilaktyką chorób oka. Jeśli mamy problem z powiekami, spojówkami czy mięśniami zewnętrznymi oczu to również możemy znaleźć pomoc u tego specjalisty. Okulistyka jest dziedziną medycyny, która obejmuje budowę, czynności oraz rozpoznawanie i leczenie schorzeń oczu i aparatów pomocniczych.

Kiedy warto wybrać się do okulisty?

Oczywiście nie licząc regularnych (najlepiej przynajmniej raz do roku) wizyt, podczas których rutynowo badamy narząd wzroku. Nasz niepokój powinny zwrócić takie sytuacje, jak pogorszenie ostrości wzroku, zwiększona częstotliwość mrugania, nawracające zapalenia spojówek lub powiek, mrużenie oczu, światłowstręt, swędzenie oczu, zaburzenie pola widzenia, podwójne widzenie czy częste, nierozpoznane bóle głowy i oczodołów.

W tych przypadkach warto umówić się na konsultację z okulistą. Jeśli chcemy umówić się na wizytę w ramach NFZ, to do zapisania się będzie potrzebne skierowanie.

Jakie badania może wykonać okulista?

Przede wszystkim należy wyszczególnić wszystkie podspecjalizacje tej dziedziny medycyny. Więc czym się zajmuje okulista? W zakresie okulistyki są chirurgia rogówki, jaskry i siatkówki oka, neurookulistyka, okuloplastyka, chirurgia oczodołu, patologia okulistyczna, okulistyka dziecięca, chirurgia refrakcyjna czy leczenie zapalenia błony naczyniowej oka.

Badań okulista Poznań może wykonać kilka. Podstawowym badaniem jest ocena ostrości wzroku. Wykonywane jest podczas praktycznie każdej wizyty u okulisty – pozwala na wykluczenie chorób, które mogłyby uszkodzić wzrok trwale. Badanie może być wykonane komputerowo lub za pomocą tak zwanych tablic Snellena.

Kolejne często wykonywane badanie to perymetria, czyli sprawdzanie poprawności pola widzenia. Pozwala ocenić jak dużą część obrazu widzi oko pacjenta podczas patrzenia w jeden centralnie ułożony punkt. Przydaje się zwłaszcza do diagnozowania jaskry.

Do zdiagnozowania tej choroby wykorzystuje się też pomiar ciśnienia w gałce ocznej. To badanie powinno być wykonywane przez wszystkie osoby, które ukończyły 40. rok życia.

Kolejny zabieg to oftalmoskopia, czyli badanie dna oka – za jego pośrednictwem ocenia się struktury wyściełające gałkę oczną od wewnątrz. Podczas badania okulista ocenia stan siatkówki oka oraz naczyń krwionośnych. Jest wykonywane nie tylko przy podejrzeniach schorzeń okulistycznych, ale też kardiologicznych, diabetologicznych czy neurologicznych.

Pozostałe badania są wykonywane rzadziej ze względu na mniejszą potrzebę rutynowego kontrolowania egzaminowanych czynników. Badanie USG oka – zazwyczaj USG oka jest wykonywane przed operacją zaćmy. Celem badania jest ocena soczewki oraz pobranie pomiarów biometrycznych oka. Badanie jest całkowicie bezpieczne, szybkie i bezbolesne dla pacjenta.

I mamy też OCT, czyli optyczną koherentną tomografię – bardzo specjalistyczne badanie dna oka, w którym otrzymuje się przekroje wybranych elementów oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here