Czym są natręctwa i jak można je leczyć

Natręctwa nie są samodzielną chorobą. Stanowią bardzo uciążliwy problem, który jest elementem tak zwanej nerwicy natręctw, czyli zaburzenia lękowego. I choć dla osób stojących z boku niektóre zachowania natrętne mogą być po prostu dziwne lub zabawne, dla osoby, która ich doświadcza, są bardzo trudne. Zobaczmy zatem, czym są tak naprawdę i dlaczego powinny być powodem do niepokoju.

Czym jest natręctwo?

Natręctwa definiujemy jako natrętne myśli oraz wewnętrzny przymus wykonywania konkretnego działania (kompulsywnego). W obu przypadkach natręctwo nie ma racjonalnej przyczyny i zazwyczaj obserwujemy, że myśli natrętne i kompulsywne zachowania są wzajemnie powiązane.

Mechanizm natręctwa zazwyczaj zaczyna się od uporczywych myśli, które nie pozwalają pacjentowi na wyciszenie się i nigdy nie dają mu spokoju. Mimo że zazwyczaj wie on o ich nieracjonalności, nie potrafi ich zatrzymać ani się im oprzeć. Kompulsywne zachowanie jest wynikiem tych myśli – ma dać chwilowe ukojenie. Niestety efekt jest bardzo krótkotrwały i natrętna myśl powraca, a wraz z nią kompulsywne zachowanie, które jest powtarzane coraz częściej.

Natręctwa zazwyczaj nie ustępują samoistnie. Mogą następować w nich lekkie okresy remisji, a potem zaostrzenia dolegliwości. Są przewlekłym problemem, który bardzo poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie, a do tego staje się powodem wstydu i zakłopotania.

Błędne koło myśli-zachowania

Natrętne myśli zazwyczaj przychodzą w najmniej odpowiednich chwilach i są sprzeczne z wewnętrznym światopoglądem oraz racjonalnością. Mogą dotyczyć różnych obszarów, na przykład porządku i higieny, zdrowia czy przemocy. Często obserwuje się, że napływają w chwilach, w których zmniejsza się panowanie pacjenta nad sytuacją i są wynikiem potrzeby kontroli, lęku (np. przed chorobą) oraz własnej niepewności.

Kompulsywne zachowania, które wynikają z natrętnych myśli, przyjmują formę bardzo powtarzalnych zachowań. W zależności od rodzaju natrętnych myśli, kompulsywne zachowania mogą być bardzo różne, jak np. nadmiernie częste mycie rąk, układanie przedmiotów w określony sposób albo wielokrotne sprawdzanie, czy żelazko jest wyłączone, kiedy wychodzimy z domu.

Konsekwencje nerwicy natręctw

Nerwica natręctw jest bardzo uciążliwa dla pacjentów, ponieważ odbiera im radość z życia. Sprawia, że tracą mnóstwo czasu na bezsensowne zachowania, które i tak nie przynoszą ostatecznego ukojenia. Dodatkowo staje się powodem do wstydu i rezygnowania z normalnych aktywności.

Co więcej, natręctwa mogą przyczynić się do obniżenia nastroju i powstawania stanów depresyjnych, obniżonej samooceny czy nawet myśli samobójczych.

Czy natręctwa można leczyć?

Natręctwa są przykrymi dolegliwościami, które wymagają leczenia, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – samoistnie nie ustępują. W wielu przypadkach stosowana jest farmakoterapia, jeśli u podstawy zaburzenia leży choroba somatyczna, jak np. nieprawidłowy poziom i działanie neuroprzekaźników. Pomocna jest także psychoterapia, która oswaja pacjenta z bodźcami, wywołującymi u niego myśli i zachowania kompulsywne. Warto przy tym wiedzieć, że natręctwa leczenie to szeroki temat, zależny od dokładnych przyczyn wystąpienia objawów. Terapia musi być zawsze odpowiedzią na konkretne przyczyny, ponieważ tylko wtedy jest skuteczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here