Jak urządzić funkcjonalną jadalnię

Jadalnia najczęściej stanowi integralną część z kuchnią i taką przestrzeń z powodzeniem można zorganizować nawet w niewielkim pomieszczeniu. Sprawdza się doskonale nie tylko w dużych domach wolnostojących, ale również w mieszkaniach, w których kuchnia jest w aneksie, połączona z reprezentacyjnym salonem. Na co zwracać szczególną uwagę, aranżując funkcjonalną jadalnię? Poznaj nasze podpowiedzi.

Stół z krzesłami jako baza jadalni 

Jadalnia służy przede wszystkim do wspólnego spożywania posiłków w gronie całej rodziny, ale również do przyjmowania gości czy organizacji rozmaitych, rodzinnych uroczystości. Jej podstawą jest oczywiście stół z wygodnymi krzesłami. 

Przede wszystkim zwracaj uwagę na aspekty praktyczne tego rodzaju elementów wyposażenia wnętrza. Świetnie sprawdzi się stół z naturalnego drewna, ewentualnie ze szklanym blatem oraz wygodne krzesła tapicerowane w dobrej cenie, na których w pełnym komforcie można biesiadować przez wiele godzin. 

Bierz pod uwagę wielkość stołu, musi on pomieścić wszystkich domowników. Najlepiej, jeśli stół jest rozkładany, taki jest doskonałym wyborem w mniejszych pomieszczeniach i kiedy na co dzień z jadalni nie korzysta zbyt wiele osób. 

W standardowej wersji stół do jadalni przeznaczony może być na cztery, sześć albo osiem osób. Koniecznie dobierz do niego odpowiednią liczbę krzeseł, patrząc na to, aby każdy, kto zasiądzie przy stole miał wystarczająco dużo wolnej przestrzeni i czuł się po prostu wygodnie. 

Dopiero później uwzględniaj aspekty praktyczne. Największą popularnością cieszą się drewniane stoły prostokątne, ale wybierać można również te o kształcie owalnym czy okrągłym, wiele zależy od tego, jak duża jest Twoja jadalnia. 

Nie ma wątpliwości, że szczególną uwagę należy zwracać na jakość wybieranych mebli. Powinny służyć w swojej doskonałości przez wiele lat. Właśnie dlatego drewno cieszy się tak ogromną popularnością, takie meble można odnawiać wedle własnych potrzeb. 

Wybierając krzesła do jadalnianego stołu, pamiętaj o ich wysokości. Kolana osób, które zasiadają do stołu, nie powinny dotykać blatu, ale za niskie krzesła będą stwarzać dyskomfort w ramach konsumpcji posiłków. 

Elementy dodatkowe w jadalni

Jeśli dysponujesz dużą i osobną jadalnią, możesz wyposażyć ją w dodatkowy kredens na okazałą zastawę stołową czy elegancki barek z najlepszymi trunkami. W jadalni może znaleźć się też komoda do przechowywania obrusów, nakładek na stół czy innych akcesoriów, z których korzysta się w jadalni. 

Jeśli jadalnia graniczy z otwartą kuchnią, to właśnie stół stanowi naturalne odgrodzenie stref. W takim przypadku nie wymaga się żadnego, dodatkowego wyposażenia. 

Dodatki dekoracyjne w jadalni 

Świecznik z okazałymi świecami albo wazon ze świeżymi, ciętymi kwiatami. Tyle wystarczy, aby jadalnia zyskała unikalny klimat. To przestrzeń, która powinna być wolna od zbytecznych dekorów. Priorytetem jest zachowanie jej idealnej czystości, jest to przecież miejsce, w którym spożywa się posiłki. Dekoracyjny może być za to obrus, serwety czy podkładki pod szklanki oraz oczywiście elegancka zastawa stołowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here