oczy

Oczy są wyjątkowym narządem, dzięki któremu widzimy. Wiele osób mówi, że gdyby miała stracić z jakiegokolwiek powodu któryś ze zmysłów, to absolutnie nie chcieliby, żeby to był wzrok. Sporo pracujemy oczami i to inaczej niż nasi przodkowie. Czytamy, piszemy, wpatrujemy się w telewizory, komputery i smartfony – często przez wiele godzin pod rząd, codziennie, niemal przez okrągły rok. Do tego dochodzi zanieczyszczone powietrze i drobnoustroje. Wiele osób ma też różne alergie, których jednym z objawów są zaczerwienione, suche i podrażnione oczy.

Z wielu powodów pojawia się też zapalenie spojówek. Podrażnienie, zmęczenie, wysięki ropne jako objaw różnych chorób – to wszystko sprawia, że nasze oczy potrzebują pomocy. Czasem może pomóc zwykłe ich przemycie. Ale czym przemywać oczy? W wielu przypadkach bezpiecznym środkiem jest zwykła sól fizjologiczna, dostępna w każdej aptece. Warto ją mieć zawsze w domowej apteczce. W przypadku suchych oczu, kiedy stają się takie w wyniku przemęczenia, można zastosować albo sól fizjologiczną albo krople do oczu – tzw. sztuczne łzy.

Można o nie zapytać w każdej aptece. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z objawami uczulenia, w tym z zapaleniem spojówek, trzeba tu użyć kropli mających w sobie także składniki lecznicze. Niektóre z nich można kupić bez recepty. Jednak w przypadku poważniejszych chorób oczu, należy poradzić się lekarza, który może zapisać odpowiedni lek w postaci kropli do oczu. Czyli są sytuacje, kiedy możemy poradzić sobie sami łatwo dostępnymi środkami. Jednak używanie leków na własną rękę – np. pożyczanie kropli leczących od innych osób – to już zbyt duże ryzyko.

kobieta

Poza tym dane opakowanie kropli do oczu powinno być – także ze względów higienicznych – używane tylko przez jedną osobę. Są sytuacje, kiedy przemywanie nie pomoże. To np. ciało obce pod powieką lub w oku. NA niektóre niedogodności z oczami pomagają też okłady np. z rumianku. czy świetlika – ten ostatni jest zalecani np. przy zapaleniu spojówek.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czym przemywać oczy?

Wszystko zależy od tego, co nam dolega i jakie mamy objawy. Na rynku są też dostępne odpowiednie płukanki i płuczki do oczu, które często przydają się na niektórych stanowiskach pracy. Chodzi o prace, przy których nasze oczy są specjalnie narażone na różne podrażnienia, w tym drobinami wpadającymi pod powiekę. Tym jak dbać o nasz narząd wzroku i czym przemywać oczy, warto zainteresować się, zanim dojdzie do jakiejś sytuacji, w której będzie trzeba szybko zacząć działać. W wielu takich sytuacjach dyskomfort w oczach jest na tyle spory, że trudno działać po omacku – dosłownie i w przenośni.

czym przemywać oczy

Wtedy warto mieć już gotowy plan działania i wiedzieć gdzie oraz po co sięgnąć. Pewne środki warto mieć w domowej apteczce zawsze – np. roztwór soli fizjologicznej. Jeżeli komuś często dokucza zapalenie spojówek, obowiązkowo trzeba mieć w domu świetlik. Jeżeli zapalenia spojówek występują głównie na skutek alergii, przydadzą się też krople antyalergiczne. Zawsze można zakupić najpierw takie dostępne bez recepty – aby wytrzymać do wizyty u lekarza i wykupienia leku na receptę. To, czym przemywa się oczy, zależy w sporej mierze od przyczyny, która powoduje konieczność przemycia oczu. Nawet osoby o względnie zdrowym narządzie wzroku mogą cierpieć na syndrom suchego oka.

Oczy wtedy bolą, swędzą i bywają zaczerwienione. Syndrom ten często dokucza osobom spędzającym długie godziny przed komputerem i smartfonem – często na tym polega praca danej osoby. Nie można tu pozostawić oczu samym sobie. Te dolegliwości nie przejdą ot tak, same z siebie. Jeśli to możliwie, trzeba dać oczom trochę odpocząć. Przydadzą się też odpowiednie krople nawilżające. Warto też skonsultować się z lekarzem. Wielokrotnie przemywanie oczu czy to solą fizjologiczną, czy to konkretnymi kroplami lub płukankami ziołowymi to pomoc doraźna i objawowa, jednak przynosząca ulgę i zmniejszająca dyskomfort. A to istotne, jeżeli nie można pozostać w domu na tyle długo, aby oczy miały szansę na bardziej naturalną regenerację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here