zioła

Hemoroidy to wstydliwy problem, który zaczyna dotykać coraz większą liczbę osób. Są one często powodem, dla którego ludzie wycofują się z życia społecznego. Konieczność częstego chodzenia na toaletę pogarsza jakość życia. Jeżeli ktoś cierpiał lub cierpi na hemoroidy wie doskonale, że samo siedzenie może być bardzo nieprzyjemne. Szczególny problem pojawia się, gdy lubimy jeździć na rowerze.

Pozycja oraz kształt wielu siodełek nie uwzględniają tego problemu. Aby zmniejszyć dolegliwości z tytułu hemoroidów, warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Jeżeli natomiast nie mamy odwagi pójścia do lekarza, albo nie widzimy takiego zapotrzebowania, bo problem nie jest jeszcze taki duży, watro spróbować kilku sprawdzonych metod, które zmniejszają dolegliwości wywołane przez hemoroidy.

Bardzo ważną rolę pełni ziołolecznictwo

co na hemoroidy

Istnieje kilka rodzajów ziół, których stosowanie w przypadku hemoroidów znacząco poprawia jakość życia, zmniejsza ból czy swędzenie w okolicach odbytu. Przede wszystkim wywary z rumianku mają właściwości uśmierzające wspomniane swędzenie. W jaki sposób go stosować? Najlepiej przygotować sobie np. szklankę wywaru rano, aby przestudzony mógł zostać używany w ciągu dnia. Przy okazji wizyty w toalecie przemywamy okolice odbytu przy pomocy wacika nasączonego we wspomnianym wywarze. Czynność tą możemy powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia, nie tylko przy okazji korzystania z toalety. Warto zaplanować taką domową terapię w ciągu kilku dni, w których będziemy w domu. Odpoczynek urlopowy w połączeniu z takim domowym sposobem leczenia powinien uśmierzyć problem hemoroidów.

Odpowiadając dalej na pytanie co na hemoroidy warto zwrócić uwagę na higieniczny styl życia. Za równo aktywność fizyczna jak i zróżnicowana dieta będą miał znaczący wpływ na to, co dzieje się w naszym układzie pokarmowym, a zwłaszcza na jego końcu. Nie bez powodu przecież mówi się o tym, że lekkostrawne potrawy mają korzystne właściwości na florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Jeżeli utrzymamy nasze jelita w dobrej kondycji, z pewnością będziemy mieli wpływ na jakość naszego życia. Uprawianie sportu, czyli regularne obciążanie naszego organizmu bodźcem treningowym pozwoli na szybsze wydalanie wody czy zbędnych produktów przemiany materii.

Oczywiście należałoby się zastanowić, jaki rodzaj sportu byłby najbardziej wskazany? Z logicznego punku widzenia niepolecana będzie jazda na rowerze. Wszystkie aktywności fizyczne, wymagające długotrwałego siedzenia będą wpływały niekorzystnie na nasze dolegliwości. Bardzo dobrą formą aktywności będzie bieganie, pływanie czy wszelkiego rodzaju sporty drużynowe. Tam, gdzie dużo ruchu, trzeba angażować dużo mięśni, a te spalają wiele kalorii. Dochodzi zatem do szybszego opróżniania naszych jelit, a w konsekwencji do poprawy sytuacji z hemoroidami.

wizyta u lekarza

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

W którym momencie możemy się spodziewać, że ten problem będzie dotyczył nas? Przede wszystkim odczuwanie lekkiego dyskomfortu w momencie dłuższego siedzenia może już wskazywać na początkowe stadium tzw. choroby hemoroidalnej. Początki powstawania hemoroidów mogą zostać bardzo łatwo przeoczone. Z reguły pacjenci bagatelizują temat i nawet nie zdają sobie pojęcia, że dzieje się już coś niedobrego. Warto kontrolnie od czasu do czasu udać się do specjalisty z zakresu proktologii. Lekarz proktolog oceni najlepiej w jakiej kondycji jesteśmy i czy powinniśmy się zastanowić na operacyjnym rozwiązaniem problemu. Czasami przeoczenie odpowiedniego momentu może prowadzić do sporych powikłań. Leczenie operacyjne jest zawsze ostatecznością, dlatego naprawdę ważne jest kontrolowanie stanu naszego zdrowia.

Kolejnym objawem jest typowe dla wczesnego stadium swędzenie w okolicy odbytu. W tym momencie jesteśmy w stanie jeszcze domowymi sposobami zmniejszyć te dolegliwości. Zazwyczaj problem jest jeszcze nie tak duży, a konsultacje lekarskie na pewno rozwieją wątpliwości i będziemy w stanie podjąć odpowiednią decyzję co do leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here