Kiedy przeprowadza się in vitro z komórką jajową dawczyni

Zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe najczęściej odbywa się z komórką jajową kobiety przystępującej do procedury. Są jednak sytuacje, gdy nie jest to możliwe i stosuje się specjalną procedurę adopcji zarodka. Jakie są wskazania do in vitro z komórką dawczyni?

Adopcja komórki jajowej – na czym polega?

Procedura adopcji komórki jajowej od dawczyni, określana także jako adopcja zarodka, pomaga w zajściu w ciążę tym kobietom, które nie mogą skorzystać z in vitro na bazie własnych komórek. Zastosowanie komórek dawczyni zwiększa szansę na zapłodnienie i doczekanie się upragnionego dziecka.

Leczenie in vitro z komórką dawczyni polega na wykorzystaniu jej komórki – świeżej albo zamrożonej – do stworzenia zarodka metodą pozaustrojową. Następnie zarodek ten umieszczany jest w macicy biorczyni.

Za procedurę jak adopcja zarodka cena jest wyższa niż w przypadku standardowego zapłodnienia pozaustrojowego.

Kim jest dawczyni komórki jajowej?

Dawczynie komórek jajowych to starannie wyselekcjonowane kobiety. Są one w pełni zdrowe, młode i urodziły co najmniej jedno zdrowe dziecko.

Dawczynię dobiera się pod kątem jej cech fenotypowych, na przykład koloru oczu, włosów, budowy ciała oraz grupy krwi.

Wskazania do adopcji komórki dawczyni

Najczęściej Adopcja komórki jajowej jest wynikiem braku komórek jajowych lub niższej rezerwy jajnikowej, dlatego nie można pobrać wtedy materiału do wykonania procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Ponadto in vitro z komórką dawczyni może być wykonane w przypadku przedwczesnej menopauzy, niewystarczającej jakości komórek, nosicielstwa schorzeń genetycznych czy niepłodności wywołanej przez leczenie onkologiczne. Procedura jest też stosowana przy powtarzających się poronieniach.

Ile kosztuje in vitro z adopcją komórki jajowej?

Za leczenie niepłodności z opcją jak adopcja zarodka cena rozpoczyna się od około 20-24 tysięcy złotych w zależności od kliniki leczenia niepłodności.

Ponadto adopcja komórki jajowej dawczyni związana jest z dodatkowymi opłatami, między innymi za wizyty lekarskie, badania diagnostyczne dla kobiety i dla mężczyzny, stosowane leki i usługi.

Więcej informacji o przebiegu i aktualnych cenach adopcji zarodka można znaleźć na witrynach klinik zajmujących się leczeniem niepłodności i uzyskać podczas wizyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here