Palety plastikowe

Europalety plastikowe są popularnym nośnikiem różnego rodzaju towarów i stosowane są w transporcie, magazynowaniu oraz przemyśle, a także innych branżach. Palety plastikowe powstają w procesie formowania wtryskowego, który polega na wlewaniu plastycznego tworzywa do specjalnej formy nadającej palecie odpowiedni kształt i rozmiar.

Plastikowe palety – rodzaje

Dostępnych jest kilka rodzajów palet plastikowych, które dostosowane są wyglądem oraz rozmiarem do palet wykonanych z drewna. Najpopularniejszym rodzajem palet są plastikowe palety transportowe, które mają rozmiar 1200 na 800 mm. Palety te są bardzo wytrzymałe i lekkie. Wykonane są one z materiałów pochodzących z recyklingu. Europalety plastikowe mają różną nośność. Palety o niskiej nośności są przeznaczone do towarów o masie statystycznej do 2500 kg i dynamicznej do 1200 kg. Palety te łatwo utrzymać w czystości i nie trzeba ich naprawiać. Palety dostosowane do średnich i dużych obciążeń mają nośność statyczną do 5000 kg i nośność dynamiczną do 1500 kg. Do produkcji tych palet używa się tworzywa sztucznego o lepszej jakości. Palety o bardzo dużej nośności występują w wersji ażurowej lub pełnej i mają nośność statystyczną do 5000 kg i nośność dynamiczną do 1500 kg.

Wady i zalety palet plastikowych

Główną zaletą palet plastikowych jest ich budowa oraz waga, ponieważ dzięki tworzywu sztucznemu z jakiego są wykonane palety są bardzo lekkie. Dzięki małej wadze koszty transportu też są mniejsze. Kolejną zaletą jest brak gwoździ, co sprawia, że palety są bezpieczne. Dzięki temu, że palety wykonane są z tworzywa sztucznego odporne są na promieniowanie ultrafioletowe oraz warunki atmosferyczne. Plastikowe palety nie wchłaniają wody i łatwo utrzymać je w czystości. Najważniejszą wadą palet jest ich podatność na odkształcenia, które spowodowane są dużym obciążeniem. Kolejną wadą jest cena palet plastikowych, ponieważ są one droższe od palet wykonanych z drewna. Palety z tworzywa sztucznego mogą być zagrożeniem wtedy gdy zostaną polane wodą, ponieważ mogą się one ześlizgnąć z regału lub z wideł wózka widłowego transportującego palety. Wada ta ma ogromny wpływ na proces magazynowania i transportowania towarów przy użyciu palet plastikowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here