Jaskinie warte odwiedzenia w okolicach Szczyrku

Dla odwiedzających Szczyrk jaskinie stanowią niemałą atrakcję. W okolicach miasta, na przyjaznych niedoświadczonym turystom wysokościach znaleźć można prawdziwe perełki. Niektóre ukryte pośród wzgórz groty zwiedza się samodzielnie, bez opieki doświadczonych przewodników, inne wymagają zaangażowania specjalistów. W razie potrzeby lokalni przewodnicy jaskiniowi oferują swoje usługi wszystkim zainteresowanym przyjezdnym. To dobra okazja by prócz pięknych widoków dowiedzieć się czegoś więcej o eksplorowanym miejscu.

Jaskinia Lodowa Szczyrk – bajkowa sceneria w sercu Beskidu Śląskiego

Nazwa tej pięknej jaskini nawiązuje do jej malowniczego wnętrza przypominającego lodową krainę rodem z bajek. Do wnętrza szczelinowej groty prowadzi nieduży otwór, przez który wchodzi się do okazałej sali o wymiarach 15×5 metrów. Ściany jaskini pokryte są malowniczymi naciekami lodowymi o mlecznym zabarwieniu. Zjawiskowe stalaktyty, stalagmity i stalagnaty zachwycają przybywających tutaj turystów. Niska temperatura oscylująca na granicy 6-8 stopni i charakterystyczna budowa przywołują na myśl scenerię z bardzo popularnej w ostatnich latach bajki „Kraina Lodu”. Nic więc dziwnego, że coraz częściej odwiedzają Jaskinię Lodową w Szczyrku rodziny z dziećmi. Trasa jaskini ma jedynie 32 metry, to bardzo niewiele w porównaniu do podobnych tego typu jaskiń w Polsce.

Jaskinia lodowa szczyrk – jak się dostać?

Aby dostać się do wnętrza rodem z animowanych filmów Disneya należy udać się na południowo-wschodni stok Hyrcy. Hyrca jest najwyższym punktem grzbietu Beskidu Węgierskiego. Grzbiet ten rozdziela dolinę Żylicy ze Szczyrkiem od doliny Węgierskiego Potoku. Otwór prowadzący do jaskini znajduje się na wysokości 594 m n.p.m. w okolicy ul. Sosnowej. Wybierając się tutaj z pomocą komunikacji miejskiej należy wysiąść na przystanku PKS Szczyrk-Wodospad.

Ciekawostka

Inną nazwą tej jaskini jest Jaskinia Partyzancka. Wiąże się to ściśle z wydarzeniami mającymi miejsce na tych terenach przed laty. W okresie II wojny światowej w Jaskini Lodowej ukrywały się bowiem lokalne oddziały partyzantów. Jaskinia w typie szczelinowym świetnie nadawała się na trudną do zlokalizowania, acz bezpieczną kryjówkę.

Szczyrk jaskinie godne polecenia

Oprócz opisanej powyżej Jaskini Lodowej w okolicach Szczyrku znajdują się inne warte odwiedzenia groty. Ich zwiedzanie wymaga jednak większego doświadczenia i umiejętności. Jaskinie, o których mowa to: Jaskinia Salmopolska, Jaskinia w Trzech Kopcach i Jaskinia Malinowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here